Kadra Narodowa Polski

PRZYBLIŻENIE SYLWETKI ZAWODNIKA KLUBU JEŹDZIECKIEGO "KALUMET BOSZKOWO" - SZYMON JOHN

Nazwisko Szymon John w kręgach jeździeckich znane było już od wielu lat . Warto przybliżyć sylwetkę jeźdźca, który dzięki determinacji i ciężkiej pracy realizuje swoją pasję.
Wszystko zaczęło się wiele lat temu, kiedy to Szymon zainteresował się końmi. Determinacja i wiele godzin spędzonych w siodle i na bryczce zaprocentowało startami w zawodach amatorskich, a później na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Jak podkreśla sam zawodnik, jest on przede wszystkim samoukiem (obecnie trenowany przez Jana Mieszkałę), a konie to nie jego praca, tylko dodatkowe zajęcie które od kilku lat dzieli ze swoją żoną i dziećmi. Na co dzień pracuje w rodzinnej firmie PPHU John-zakład mięsny.
Zawodnik K.J. „Kalumet „ startuje w powożeniu zaprzęgami parokonnymi i przez wiele lat trenował z rodzimymi końmi wielkopolskimi, a od pewnego czasu są to konie rasy śląskiej. Obecnie podstawowa para koni towarzysząca we wszystkich zawodach to konie -Regolio i Barbarossa a od niedawna dołączył do nich koń Edii.

Najważniejsze starty w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi 2015 r
1.MISTRZOSTWA ŚWIATA  -WĘGRY, FABIANSEBESTYEN
2.MISTRZOSTWA POLSKI   -POLSKA , BOGUSŁAWICE
3.ZAWODY MIĘDZYNARODOWE -NIEMCY, RISENBECK(CAIO4*)
4.ZAWODY MIĘDZYNARODOWE -NIEMCY, LAHDEN (CAI3*)

Warto tu dodać kilka zdań na temat tej dyscypliny:
Historia zaprzęgów sięga jeszcze starożytności. Podczas olimpiad wyścigi zaprzęgów należały do najatrakcyjniejszych punktów programu, a zwycięzcy cieszyli się ogromną sławą na miarę bohaterów.
Współcześnie celem konkursu jest sprawdzenie wartości użytkowej, wytrzymałości, temperamentu i charakteru konia. Zawody w powożeniu składają się z trzech konkursów:
A. Ujeżdżenie (Zaprzęg wykonuje u figury w stępie i kłusie; oceniane są tu regularność, swoboda, harmonia i prawidłowość ruchu konia),
B. Maraton ( Najważniejsze elementy, które podlegają ocenie w tej konkurencji, to stan wytrenowania, zwinność i wytrzymałość konia, a także zręczność powożenia zawodnika;używana jest tu bryczka inna niż w kategorii A i C tkz. „maratonowa”),
C. Zręczność powożenia (Kondycja, posłuszeństwo konia po maratonie i precyzja powożącego, to podstawa do oceny przez sędziów w tej konkurencji).

Należy dodać, że polskie zaprzęgi w dyscyplinie powożenie przez wiele lat zajmowały wysokie pozycje rankingowe. Polską rasą, która odnosi sukcesy, są konie śląskie.

SZYMON JOHN ZOSTAŁ POWOŁANY W SKŁAD KADRY NARODOWEJ 2017 R-KATEGORIA POWOŻENIE

SZYMON JOHN ZOSTAŁ POWOŁANY W SKŁAD KADRY NARODOWEJ 2016 R-KATEGORIA POWOŻENIE

Szymon John


Ośrodek Jeździecki KALUMET
ul. Żeglarska 1A   64-140 Włoszakowice   Boszkowo

telefony: 603 270 260   607 601 499    
e-mail:
john@john.com.pl